Facebook Instagram

Podpora dostupnosti sociálních služeb v Pardubickém kraji 2023

Povinna_publicita___Plakat

Logo PK


Podpora dostupnosti sociálních služeb v Pardubickém kraji

(projekt spolufinancován ESF plus prostřednictvím OPZ plus)
Registrační číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_003/0000408
Prioritní osa OPZ plus: 2 – Sociální začleňování
Období realizace projektu:
Zahájení realizace projektu: 01. 09. 2022
Ukončení realizace projektu: 30. 04. 2026

Účel dotace: Předmětem projektu je zajištění dostupnosti a rozvoje vybraných sociálních služeb na území Pardubického kraje. V průběhu realizace projektu budou podpořeny tyto druhy sociálních služeb: azylové domy, domy na půl cesty, sociálně terapeutické dílny, podpora samostatného bydlení a osobní asistence (výhradně pro osoby s PAS). Uživateli těchto služeb jsou osoby sociálně vyloučené, případně sociálním vyloučením ohrožené. Poskytování těchto služeb bude přispívat k eliminaci sociálních jevů, které mají velký vliv na sociální vyloučení cílových skupin.

Výše dotace a režim financování:
Celkové způsobilé náklady: 240 470 118,00 Kč (100%)
Pardubický kraj (vlastní financování): 24 047 011,80 Kč (10%)
Dotace: 216 423 106,20 Kč (90%)
z toho z ESF plus: 184 524 745,05 Kč (76,735%)
z toho státní rozpočet ČR: 31 898 361,15 Kč (13,265%)

Cíl projektu
Hlavním cílem projektu je zajistit, v období od 1. 1. 2023 - do 31. 12. 2025, dostupnost vybraných sociálních služeb sociální péče a sociální prevence pro osoby sociálně vyloučené, případně sociálním vyloučením ohrožené. Jedná se o služby poskytované na území Pardubického kraje, které jsou součástí krajské sítě sociálních služeb a jejich poskytovatelé byli pověřeni k poskytování sociálních služeb jako služeb obecného hospodářského zájmu. Cílem projektu je nejen zachování rozsahu služeb stávajících (239 míst v azylových domech (AD), 29 míst ve službě domy na půl cesty (DPC), 148 míst kapacity v sociálně terapeutických dílnách (STD), což odpovídá 43 úvazků pracovníků v přímé péči a 8,75 úvazků pracovníků v přímé péči ve službě podpora samostatného bydlení (PSB), ale zaměřit se i na jejich rozvoj v oblastech, které si žádají rozšíření současných kapacit. V rámci projektu počítáme s rozvojem sociální služby sociálně terapeutické dílny, a to navýšení kapacit odpovídající 4 úvazkům pracovníků v přímé péči, u azylových domů s cílovou skupinou rodiny s dětmi plánujeme navýšení o 20 lůžek. V sociální službě podpora samostatného bydlení dojde do konce roku 2025 k nárůstu úvazku pracovníků v přímé péči o hodnotu 0,75. Projektem bude financovaná zcela nová služba osobní asistence (OA), která bude specificky zajištovat podporu osobám s podporou autistického spektra, a to od roku 2023 - 2024 ve výši 3 úvazky pro pracovníky v přímé péči a v roce 2025 předpokládáme navýšení ještě o 2 úvazky. Poskytování stávajících služeb, případně jejich rozvoj, je v souladu s aktuálním Střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb Pk a výhledem na další období. Dalšími cíli projektu je minimalizovat rizika sociálního vyloučení podpořených osob, které se nacházejí v obtížné životní situaci, zvýšit kompetence klientů podpořených služeb, neboť jsou předpokladem pro jejich uplatnění ve většinové společnosti a na trhu práce a snížit výskyt sociálně patologických jevů.

Aktivity v projektu
Projektem bude realizováno pět aktivit: SSL 01 - Zajištění dostupnosti a rozvoje SSL azylové domy, SSL 02 - Zajištění dostupnosti a rozvoje SSL domy na půl cesty, SSL 07 - Zajištění dostupnosti a rozvoje SSL sociálně terapeutické dílny, SSL 06 - Zajištění dostupnosti a rozvoje SSL podpora samostatného bydlení a SSL 05 - Zajištění dostupnosti a rozvoje SSL osobní asistence (výhradně pro osoby s PAS). Podpořené sociální služby budou poskytovány v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách v platném znění a v souladu s aktuálním Střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb Pk. Projekt předpokládá podporu 27 sociálních služeb (9AD, 3 DPC, 11 STD, 3 PSB a 1 OA). Podporou těchto služeb očekáváme zlepšení či obnovu schopností jejich uživatelů a zamezit jejich sociálnímu vyloučení. Sociální práce s klienty bude směřována ke zvyšování jejich kompetencí, mobilizaci schopností a dovedností, k větší samostatnosti, ale i k zamezení závislosti na poskytované službě. Od uživatelů sociálních služeb azylové domy, domy na půl cesty, podpora samostatného bydlení a osobní asistence je vyžadovaná jejich finanční spoluúčast. Služby zařazené do projektu jsou součástí krajské sítě sociálních služeb Pk a jejich poskytovatelé budou pověřeni k poskytování sociální služby jako služby obecného hospodářského zájmu v souladu s Rozhodnutím komise č. 2012/21/EU ze dne 20. prosince 2011.
V rámci inovativnosti projektu vznikne Metodika spolupráce OSPOD x AD. Důvodem pro vytvoření této metodiky je zvyšování kvality sociální služby díky dobré vzájemné spolupráci s viditelným pozitivním dopadem na klienta a skutečnost, že v současné době není nastavena jednotná praxe a vyjasnění kompetencí AD. Vznik metodiky reaguje na poptávku obou zainteresovaných stran a předpokládá se, že vyjasnění kompetencí a popis konkrétních témat napomůže větší transparentnosti při kontrolní činnosti, kterou je krajský úřad vůči oběma aktérům povinován. Výsledným efektem metodiky by měla být dobře nastavená spolupráce a ucelená podpora klientům.

Aktivita SSL 07- Zajištění dostupnosti a rozvoje SSL sociálně terapeutické dílny:

V rámci této aktivity bude podpořena sociální služba sociálně terapeutické dílny pro osoby se zdravotním postižením a duševním onemocněním, a to v souladu se Střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb Pk v aktuálním znění. Uživatelé této služby mohou prostřednictvím dlouhodobého a pravidelného zdokonalování pracovních návyků a dovedností, sociálně pracovní terapií zvýšit svoje šance pro začlenění do přirozeného sociálního prostředí, případně na chráněný nebo otevřený trh práce. V rámci projektu, bude podpora této služby spočívat v jejím financování, a to poskytnutím vyrovnávací platby formou dotace/příspěvku na provoz PO Pk a to pouze na zajištění její základní činnosti. V rámci rozvoje této služby je plánováno v roce 2025 rozšířit kapacitu v ORP Polička o 10 - 12 míst, což odpovídá cca 4 úvazkům pracovníků přímé péče. Tento druh sociální služby je poskytován bez finanční spoluúčasti klienta.

U poskytovatelů podpořených projektem bude provedena minimálně jedna kontrola na místě.

Dotační řízení

Finanční podpora sociálních služeb slouží pouze k financování běžných výdajů v rozsahu základních činností sociálních služeb. Podporované sociální služby jsou financovány formou vyrovnávací platby, upravené Rozhodnutím č. 2012/21/EU. Řízení pro poskytnutí vyrovnávací platby formou dotace (v případě příspěvkových organizací Pk se nejedná o dotaci, ale příspěvek na provoz) proběhlo v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů. Postup a způsob realizace dotačního řízení je stanoven v "Metodice pro poskytnutí vyrovnávací platby formou dotace/příspěvku na provoz na podporu služeb sociální péče a prevence poskytovaných podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, v rámci projektu Pk financovaných prostřednictvím OPZ+".

Dotační řízení bylo zahájeno zveřejněním výzvy k podání žádosti o dotaci/příspěvku na provoz PO PK na období od 1. 1. 2023 - 31. 12. 2025. Žádosti o dotaci byly předkládány v termínu od 24. 10. 2022 do 14. 11. 2022. Konečné návrhy dotací byly schváleny Zastupitelstvem Pardubického kraje dne 21. 2. 2023, usnesením Z/267/23.